Лабораторія білкових маркерів

 

  

На кафедрі генетики, селекції та насінництва АБТФ Білоцерківського національного аграрного університету працює лабораторія білкових маркерів.

    

Аналіз за білковим спектром актуальний для таких культур як пшениця, ячмінь, кукурудза, жито, тритікале. Даний метод дозволяє визначати сортову чистоту (типовість, гібридність) партії насіння, а також  проводити ідентифікацію сортів та гібридів, тобто перевіряти їх відповідність тому чи іншому сорту або гібриду.

  

Значення білкових та ДНК-маркерів у сучасній селекції важко переоцінити. Їх застосування дозволяє селекціонерам суттєво скорочувати період створення нових форм, робить селекційний процес більш керованим і цілеспрямованим. Білкові та ДНК-маркери дають можливість ранньої оцінки рослин за ознакою інтересу. Для цього не потрібно чекати повного дозрівання рослини у полі. Деякі ознаки рослин можуть проявлятися або не проявлятися залежно від умов середовища, у той час як білкові чи ДНК-маркери дозволяють однозначно оцінити рослину за геном ознаки інтересу у лабораторії. Пов’язаність маркерів із хлібопекарськими властивостями, стійкістю до хвороб, типом розвитку та ін. дозволяють надійно та у короткі строки відбирати необхідні генотипи рослин і оптимізувати селекційну роботу.

  

Білкові та ДНК-маркери знаходять також прикладне застосування у насінництві. Виробники сільгосппродукції добре знають, як важливо використовувати якісне насіння. Якість партії насіння оцінюється за багатьма показниками, такими як схожість та енергія проростання, ураженість хворобами та шкідниками, засміченість насінням бур’янів та ін. Важливими показниками якості, що напряму впливають на врожайність та якість вирощеної продукції, є генетичні показники, а саме відповідність заявленому при купівлі насіння сорту чи гібриду, а також сортова чистота, типовість, гібридність (при вирощуванні гібридного насіння). Іншим практичним застосуванням білкових та ДНК-маркерів є так звана паспортизація сортів та гібридів з метою захисту авторських прав.

 

Контактна інформація:

Вдовиченко Жанна Вікторівна – асистент кафедри генетики, селекції та насінництва

тел.: (096) 96-00-960     e-mail: zhannavd@i.ua